آموزش زبان برنامه نویسی پایتون

آموزش نرم افزار پایتون

خیدو فان روسوم هلندی در 35 سالگی و در سال 1991 زبان برنامه نویسی پایتون را طراحی کرد که اکنون یکی از برترین زبان های برنامه محسوب می شود. دلیل محبوبیت پایتون ساده بودن آن است و برای کسانی که میخواهند برنامه نویسی را آغاز کنند می تواند گزینه خوبی باشد. پایتون در عین سادگی قدرتمند هم است. منظور از سادگی زبان پایتون این است که با کمترین میزان کد نویسی می توانید برنامه مورد نظرتان را بنویسید و از سویی دستورات این زبان برنامه نویسی به زبان انسان بسیار نزدیک است که این موضوع خوانایی برنامه را بالا می برد. یکی دیگر از ویژگی های آن چند پلتفرم بودنش است یعنی شما می توانید بدون تغییر و یا با کمترین تغییر برنامه نوشته شده را در سیستم عامل های مختلفی اجرا کنید.

برنامه های نوشته شده با پایتون روی سیستم عامل های ویندوز ، مکینتاش ، لینوکس ، یونیکس و ... قابل اجرا است. این زبان از برنامه نویسی شی گرا به خوبی پشتیبانی می کند. یکی از ویژگی های دیگر این زبان درون سازی کدها است. یعنی می توانید قسمتی از برنامه را با زبان دیگری بنویسید و قسمت دیگر را با زبان دیگر ؛ به عنوان مثال از کدهای ++c می توان درون کدهای زیان پایتون استفاده کرد. پایتون دارای کتابخانه ای است برای ایجاد اسناد ، رابط کاربری ، هوش مصنوعی ، برنامه نویسی وب ، بازی سازی و ...

 

موارد استفاده از پایتون:

طراحی اپلیکیشن

برنامه نویسی تحت وب

بازی سازی

انیمیشن سازی 

نرم افزار های مهندسی و آماری

برنامه های سازمانی

و...

اینکه به چه شکل از زبان استفاده شود و چه نوع خروجی (خوب یا بد ) از آن گرفته شود بستگی به یادگیری شما ، خلاقیت شما و صبر شما دارد . باید این نکته را بگویم که در کارهای برنامه نویسی و طراحی (البته در بسیاری از کارها) خلاقیت ، کار گروهی و صبر حرف اول را می زند. اینکه شما خلاقیت نداشته باشید و روحیه کار تیمی هم ندارید به شما پیشنهاد می کنم که به دنبال مهارت دیگری باشید و وقت خود را روی یادگیری این موضوع هدر ندهید ( شما می توانید خلاقیت نداشته باشید اما می توانید با کار گروهی ازخلاقیت سایر اعضای گروه استفاده کنند و با یکدیگر هم آفرینی داشته باشند). 

از آنجایی که کار برنامه نویسی کاری زمان بر است شما حتما باید با تیم های برنامه نویسی کار کنید و یا اگر دارای خلاقیت هستید تیم برنامه نویسی تشکیل دهید تا بتوانید بهترین خروجی بگیرید. کار تک نفره نه تنها زمان ساخت برنامه را زیاد می کند و در نهایت با یک خروجی که چنگی به دل نخواهد زد ؛ رو به رو خواهید شد ( با توجه به زمانی که برایش گذاشتید).

 

مهارت هایی که یک تیم برنامه نویسی به آن ها نیاز دارد (برای شروع):

 

ایده پرداز

نویسنده

طراح (اینفو گرافیک ، آیکون ها و...)

برنامه نویس

بازاریاب

 

این را هم بدانید ساخت یک برنامه خوب از یک تا ده سال (بستگی به نوع برنامه) توسط تیم های بزرگ طول می کشد که خستگی این زمان های طولانی با مشاهده خروجی زیبا از بین می رود. به عنوان مثال ساخت بازی GTA V حدود 7 سال طول کشید و توسط تیم 1000 نفری ساخته و معادل 270 میلیون دلار هزینه دربرداشت . اما 24 ساعت پس از انتشار آن حدود 800 میلون دلار و  11 میلیون نسخه از آن فروش رفت که این همان خروجی است که خستگی کار را از تن خارج می کند و شما را برای تولیدات بعدی با انگیزه تر می کند.

متاسفانه در ایران تیم های برنامه نویسی و بازی سازی کوچک هستند و می خواهند در همان ماه های اولیه خروجی لازم را بگیرند و درآمد زایی کنند که بعد از مدتی خروجی لازم نمی توانند بگیرند.

 

برنامه هایی که با پایتون نوشته شده اند و یا قسمتی از آن ها با پایتون نوشته شده است:

Bittorent:  معروف ترین نرم افزار دانلود و اشتراک گذاری فایل

Instagram:  برنامه معروف اشتراک گذاری عکس

Blender : نرم افزار مدل سازی و انیمیشن سازی سه بعدی

DropBox:  کی از معروفترین سرویس های میزبانی فایل

Panda3d:  یک موتور بازی که با زبان های ++c و پایتون نوشته شده است

حجم فایل : 564 مگابایت

مدت زمان آموزش: 4 ساعت

مدرس: